Z usług doradcy podatkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także każda fizyczna osoba, która ma np. problem z rozliczeniem PIT. Wśród wszystkich formalności i przepisów prawa, które są bardzo często niezrozumiałe, można się pogubić. Na całe szczęście nie trzeba martwić się o wszystko, ponieważ w niektórych sprawach można skorzystać z doradztwa podatkowego, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystkie sprawy formalne są dopięte na ostatni guzik.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to stosunkowo młody zawód, który w Polsce został powołany dzięki ustawie o doradztwie podatkowym z lipca 1996 roku. Osoba, która wykonuje tę profesję, pomaga swoim klientom w odnalezieniu się w skomplikowanych sprawach podatkowych, a także zapewnia obsługę w zakresie rachunkowości i zobowiązań podatkowych. Korzystając z doradztwa podatkowego zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna będzie miała pewność, że wszystkie formalności związane z podatkami są wykonane poprawnie. 

Warto udać się do eksperta, jeżeli przepisy podatkowe nas przytłaczają, a obliczenie podatku, jaki przyjdzie nam zapłacić, tudzież wypełnianie kilkustronicowych formularzy sprawia nie lada kłopot. Doradcy finansowi to zazwyczaj doświadczone osoby, które pracowały wcześniej w księgowości i miały na co dzień do czynienia z rachunkami i podatkami. 

Wykonując ten zawód, fachowiec musi biegle znać przepisy podatkowe, a także być obeznanym w stale zmieniającym się prawie. Przedsiębiorcy także mogą korzystać z usług doradztwa podatkowego, który może pomóc w sprawozdaniach podatkowych, a także w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Warto dopilnować, aby wszystkie formalności były załatwione zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami, ponieważ w przeciwnym wypadku firmę mogą spotkać nieprzyjemne konsekwencje.