Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o rachunkowości, sprawozdania finansowe trzeba składać w formie elektronicznej. Należy to robić w formacie XML, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. W jaki łatwy i wygodny sposób można odczytywać takie e-sprawozdania?

Czym jest czytnik e-sprawozdań?

Taki czytnik to po prostu oprogramowanie, dzięki któremu można z łatwością analizować sprawozdania finansowe. Trudność w przypadku tego typu dokumentów polegała bowiem na tym, że pliki XML okazywały się być trudne do odczytania i przeanalizowania. W związku z tym zaczęto opracowywać rozwiązania, które znacznie by to ułatwiły i przyspieszyły. Właśnie dlatego na rynku pojawiły się intuicyjnie działające czytniki e-sprawozdań, znacznie usprawniające pracę księgowych oraz tych osób, które chciałyby obejrzeć tego typu dokumenty.

Jak należy posługiwać się czytnikami do e-sprawozdań?

Aplikacje do odczytywania takich dokumentów przeznaczone są przede wszystkim dla biegłych rewidentów oraz księgowych. Programy do e-sprawozdań mamy również w naszej ofercie i ich obsługa jest bardzo intuicyjna oraz nie wymaga dużo czasu na naukę. Zaletą naszych czytników jest konwersja do formatu Excel. Aby odczytać e-sprawozdanie finansowe wystarczy:

  • zainstalować na komputerze odpowiednią aplikację,
  • skopiować plik, który chce się przekonwertować do formatu Excel,
  • wskazać plik, który ma być wczytany do czytnika,
  • przejść do przekonwertowanego e-sprawozdania (zostanie ono zapisane w tym samym programie),
  • można także z formatu Excel wygenerować plik PDF
  • przeanalizować dokumentację.

Format Excel jest ustandaryzowany i pozwala na przegląd danych zgodnie z wymaganiami załączników do ustawy o rachunkowości niezależnie od systemu oraz oprogramowania. Ponadto można odczytywać informacje dodatkowe i inne pliki zakodowane w e-sprawozdaniu XML. Sprawne czytanie e-sprawozdań w Excelu umożliwia ich natychmiastową analizę ekonomiczną i finansową.

Co ważne, na rynku dostępne są nie tylko czytniki e-sprawozdań, ale również aplikacje pozwalające na sporządzanie oraz generowanie tego typu dokumentów i to od razu w obowiązującym formacie wskazanym przez Ustawę o rachunkowości.

Jak widać posługiwanie się czytnikiem e-sprawozdań nie powinno być trudne. Takie aplikacje oferujemy również w ramach działalności naszej firmy i zachęcamy do ich zakupu.