Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie rachunków i pilnowanie finansów nie jest prostym zadaniem. Te obowiązki lepiej powierzyć komuś, kto się na tym zna, a konkretnie księgowemu. Osoba na takim stanowisku jest odpowiedzialna za prowadzenie księgowości, przetwarzanie i gromadzenie danych o finansowych środkach firmy, a także monitorowanie środków finansowych przedsiębiorstwa. Dzisiaj, zawód ten jest o wiele ważniejszy niż w przeszłości, a każda firma powinna mieć doświadczony i profesjonalny zespół księgowych.

Czym zajmuje się księgowy?

Rola księgowego w dzisiejszych czasach jest o wiele bardziej istotna niż kilkanaście lat temu. Każde przedsiębiorstwo jest zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonywaniu wycen aktywów, a także przechowywania dowodów księgowych. W przypadku komplikacji można skorzystać także z doradztwa księgowo-finansowego, które pomoże w załatwianiu formalnych spraw. Co więcej, bardzo istotną rolę odgrywa informatyzacja rachunkowości, a w tym celu ważny jest dobór odpowiednich programów, a także szkolenia osób z ich obsługi. Takie rozwiązania są już dzisiaj w każdej firmie i ułatwiają pracę działu rachunkowego.

Jedną z ważniejszych ról księgowego jest zarządzanie wypłatami, a te muszą przychodzić na czas, dlatego niezwykle istotny jest dobór osoby, która będzie się tym zajmować. Większe firmy mają głównego księgowego,  który jest bezpośrednio odpowiedzialny za prowadzenie księgowości danego przedsiębiorstwa, lecz jego praca sprowadza się do nadzorowania pracy innych księgowych na niższym szczeblu. Ważnym elementem pracy działu księgowości jest współpraca z zewnętrznymi organami i instytucjami takimi jak ZUS, Urząd Skarbowy, GUS, a także Narodowy Bank Polski.